Bogowie i boginie. Saraswati

Kolkata 2014 515W weekend odwiedziliśmy Targi Książki w Kalkucie. Ciekawie było je porównać z tymi delhijskimi, które znam o wiele lepiej. Kiedyś o tym napiszę, ale dziś chciałam o czymś (o kimś!) innym, chociaż z książkami ma wiele wspólnego.

Dzisiaj przypada bowiem dzień, kiedy hinduiści odprawiają pudźe na cześć bogini Saraswati. Jednak już w weekend udało mi się zauważyć na kalkuckich ulicach stragany z jej podobiznami. To bardzo ważna postać dla moich kalkuckich znajomych i tam czczona jest szczególnie. Kalkuta, która tak, jak Kraków, utraciła swego czasu koronę administracyjnej stolicy państwa, pozostaje bowiem, a przynajmniej tak z dumą twierdzą jej mieszkańcy, kulturalną stolicą Indii.

Saraswati, jedna z trójcy najważniejszych hinduskich bogiń, patronuje prawdzie, wiedzy i mądrości, nauce, sztukom pięknym, kreatywności, muzyce, a pierwotnie rzekom. Jednym słowem: dużo ważnych ministerstw ma na pieczy!!

Niesamowite jest to, jak wiele różnych wersji jej wizerunku można znaleźć – od tych bardzo tradycyjnych po nowoczesne, od rzeźb po tatuaże. Jednak niemal wszystkie mają kilka wspólnych cech, po których można poznać, że chodzi właśnie o nią:

  • Lutnia (vina) – w końcu to patronka muzyki,
  • Woda – rzeka, jezioro lub dzban,
  • Biały kwiat lotosu – symbol prawdziwej wiedzy,
  • Biały łabędź, a czasami paw – ten ostatni symbolizuje tutaj arogancję i dumę
  • Białe sari – symbol czystości
  • W czterorękich wersjach, gdzie poszczególne ręce symbolizują cztery aspekty ludzkiej osobowości (umysł, intelekt, uważność i ego), w dwóch dłoniach trzyma lutnię, a w pozostałych dzierży przedmioty-symbole: dzban (woda), święte księgi (mądrość), mala – różaniec (medytacja i duchowość)

Popatrzcie zresztą sami:

Japońska wersja Saraswati (są również birmańskie, chińskie, tajskie etc.) nazywa się Benzaiten

Po więcej, jak zwykle, odsyłam na moje Pinterestowe tablice:

Follow Asiaya’s board Saraswati / Benzaiten on Pinterest.

I jeszcze przypominam o konkursie! Tylko do środy można głosować na ten blog. Wystarczy wysłać SMS o treści H00026 (H-zero-zero-zero-dwa-sześć) na numer 7122 (koszt 1,23 PLN). Dziękuję Wam serdecznie za wsparcie!!

blog roku 2013

You may also like