A Coruña 1

A Coruna (40) napisNie od dziś wiadomo, że mam słabość do nadmorskich miast. A Coruña (po galicyjsku) czy La Coruña (po kastylijsku) – to nie jest nawet miasto NAD morzem. To jest miasto NA morzu, a dokładniej na półwyspie, otoczone przez Ocean Atlantycki. Smagane wiatrem, uderzane falami, nie skąpiło nam słońca podczas naszego pobytu w lipcu zeszłego roku, a przecież słońce w Galicji to nie jest taka znowu oczywistość. Mogliśmy jednak odetchnąć po estremadurskich (i indyjskich) upałach, zaczerpnąć rześkiego, morskiego powietrza.

Gdy wysiadamy z pociągu, zdumiewa mnie bryła tutejszego dworca – posępna, monumentalna, ponura. Potem dowiaduję się, że powstał w 1935 roku i już jakoś mniej mnie dziwi jego aparycja. Architektura radykalna w radykalnych czasach.

Naprzeciwko dworca rozciągają się osiedla bloków. Bloki, urbanistyczne gwiazdy XX-ego wieku, są stanowczo niedoceniane w relacjach podróżniczych! Toż to sama esencja „prawdziwego lokalnego życia”, którego śladów poszukują „prawdziwi podróżnicyniemylićzturystami”. W krajach, gdzie powszechna jest kultura stołowania i spotykania się poza domem, wśród mrówkowców można odnaleźć prawdziwe gastronomiczne perełki, chociaż może akurat nie kuchni molekularnej. To napisawszy, muszę się sama uderzyć w pierś, bo chociaż zdarza mi się zawędrować na jakieś osiedle i spędzić na nim miłe popołudnie, zazwyczaj nie mam potrzeby fotografowania go.

A Coruna 1

A Coruna 2Meldujemy się szybko w pobliskim hotelu, a potem ruszamy przez osiedla na północ, do salonów tego eleganckiego miasta, które słynie z fasad pokrytych galeriami okien w białych ramach.

A Coruna 3

A Coruna 4

A Coruna 5Jest też kilka secesyjnych sztukA Coruna 6

A Coruna 7A Coruna 8Przez Starówkę przebijamy się na drugą stronę cyplu, na Pasaż Morski.

A Coruna 9

A Coruna 10Playa de RiazorA Coruna 11Krętą ulicą zmierzamy do jednej z głównych atrakcji: Wieży Herkulesa. Jest to najstarsza na świecie działająca latarnia morska, zbudowana przez Rzymian w II wieku. Tak, w DRUGIM!!  Miejsce rzeczywiście robi wrażenie: za plecami miasto, przed nami taaka perspektywa. I wiatr! Ponoć było to jedno z ulubionych miejsc małego Pablo Picassa. Zamieszkał w La Coruñii, gdy miał 9 lat, a jego ojciec objął stanowisko nauczyciela w miejscowej szkole artystycznej. Tutaj rodzina spędziła 4 lata przed przeprowadzką do Barcelony, tutaj genialny, acz wówczas nieletni, artysta miał swoją pierwszą wystawę. Tuż obok znajduje się miejscowa Akademia Sztuk Pięknych, która obecnie nosi jego imię.

A Coruna 12

A Coruna 13

A Coruna 14

A Coruna 15

A Coruna 16

A Coruna 17

A Coruna 18

A Coruna 19A Coruna 20Obchodzimy wieżę dookoła, na pobliskiej róży wiatrów spotykamy grupkę turystów z przewodnikiem w przebraniu. Zauważyłam już w innych miejscach, że przewodnicy w Hiszpanii muszą się wykazywać talentem dramatycznym :)

A Coruna 21

A Coruna 22

A Coruna 23Swego czasu udostępniłam na fanpejdżu stronę, gdzie najsłynniejsze zabytki świata pokazane są w szerszej perspektywie, wraz z przyległościami. Nie zawsze zresztą to otoczenie jest odstraszające, czasami po prostu zaskakujące. To samo zauważyłam w La Coruñii – puste plaże jak żywcem wyjęte z katalogu egzotycznych wojaży…

A Coruna 24

… a zaraz obok osiedla. Może to sąsiedztwo niezbyt dodaje uroku plaży, ale za to niewątpliwie osiedlu. Kto by nie chciał mieć takich widoków z okna? I to okna bloku, nie super wypasionej willi.A Coruna 25

I jeszcze jeden przykład:A Coruna 26

A Coruna 27

A Coruna 28

A Coruna 29

A Coruna 30

You may also like