Crafts Museum – oaza w środku Delhi

Crafts Museum Delhi (18)Delhi to zlepek osiedli, dzielnic, siedlisk zupełnie do siebie nieprzystających. Zaledwie kilka stacji metra dzieli wymuskaną lutyensowską część, gdzie jadąc ocienionymi alejami widzimy tylko mury rządowych bungalowów od Starego Delhi z wąskimi uliczkami zapchanymi do granic możliwości i chylącymi się ku upadkowi urokliwymi ruinami. Osiedla Południowego Delhi zamieszkałe przez średnią i wyższą klasę to już prawdziwy miszmasz wystawnych rezydencji, całkiem przyzwoitych domków i betonowych klocków skleconych naprędce bez ładu i składu. Między nie wciskają się osiedla slumsów albo po prostu obozowiska z szałasów i resztek czegokolwiek, czym można odgrodzić się od świata.

Wśród tego chaosu można znaleźć spokojne oazy – ekskluzywne jak kluby i pola golfowe czy po prostu drogie – jak 5* hotele. Znaleźć coś pomiędzy – normalsowego, nie-snobistycznego, ale przyjemnego, tak, aby chciało się tam po prostu spędzać czas – jest trudno. Delhijczycy realizują się kulturalnie w świątyniach, a rozrywek szukają w mallach (ponoć, bo gdy byłam ostatnio w środku tygodnia – świecił pustkami). Przybytki kultury świeckiej owszem, istnieją, choć nie są specjalnie oblegane.

Crafts Museum (Muzeum Rękodzieła) odkryłam dosyć późno, ale od początku zapałałam sympatią i kiedy tylko mogę – wpadam, zaciągam tu każdego gościa (wszyscy zadowoleni!!). Skąd ten zachwyt?

  • To zielona, spokojna przestrzeń – nie za duża, ale wystarczająca na leniwy spacer wśród pędzących wiewiórek, ptasich hałasów, pracowników oddających się lekturze gazet, gwaru szkolnych wycieczek. Można snuć się po patiach, zaglądać do sal ekspozycyjnych.
  • Zgromadzono tu przykłady architektury i sztuki z całego indyjskiego terytorium, a ja uwielbiam domy-muzea i muzea poświęcone warunkom mieszkania w różnych krajach i epokach. Nie wszystkto jest w najlepszym stanie, wenętrzne ekspozycje porastają kurzem, ale ma to swój urok.
  • Niektóre eksponaty są tak dziwaczne, że aż intrygujące.
  • Oczy odpoczywają od brzydoty, a uszy od kakofonii. Szczególnie uwielbiam ich malowidła ścienne i roześmiane konie przy wejściu do wewnętrznych dziedzińców.
  • Jest bardzo retro biblioteka/czytelnia – czas się tu zatrzymał.
  • O ile wiem, to jedyne muzeum w Delhi ze świetną nowoczesną kafejką (to zdecydowanie wymaga osobnego wpisu!!) i… porządną toaletą.
  • To chyba też jedyne muzeum z sensownym sklepem, gdzie znajdziemy pamiątki w cenach od kilku do kilkunstu tysięcy rupii (np. za jedwabne, ręcznie tkane sari). Rzeczy bardzo dobrej jakości i piękne. Nie musimy/możemy się targować.
  • Dla amatorów targowania na tyłach Muzeum zorganizowano mały ryneczek z rękodziełem. Co miesiąc stoiska zajmowane są przez innych sprzedawców, z innych regionów Indii, które są zaznaczane na mapce przy każdym stoisku.
  • Na dodatek jest za darmo. Dla wszystkich. Nawet dla żony amerykańskiego prezydenta ;)

Nie przegapcie, gdy w Delhi!!

Adres: Bhairon Marg, Pragati Maidan, New Delhi

Otwarte od wtorku do niedzieli w godz. 9.00-17.00

Crafts Museum Delhi (7)Crafts Museum Delhi (2)Muzeum Rękodzieła w Delhi (1)Crafts Museum Delhi (24)Muzeum Rękodzieła w Delhi (25)Zwiedzanie Delhi (31)Muzeum rękodzieła w Delhi (34)Crafts Museum Delhi (29)Sztuka Indyjska Delhi (33)Crafts Museum Delhi (26)Wiewiórka indyjska Delhi (27)Crafts Museum Delhi (32)Crafts Museum Delhi (30)Crafts Museum Delhi (28)Crafts Museum Delhi (13)Crafts Museum Delhi (12)Crafts Museum Delhi (11)Crafts Museum Delhi (10)Muzeum rękodzieła Delhi (9)Crafts Museum Delhi (19)Crafts Museum Delhi (8)Crafts Museum Delhi (6)Crafts Museum Delhi (23)Indyjska architektura Delhi (21)Crafts Museum Delhi (22)Crafts Museum Delhi (20)Crafts Museum Delhi (5)Sztuka Indyjska Delhi (3)Muzeum Rękodzieła  Delhi (15)Crafts Museum Delhi (4)Muzeum rękodzieła Delhi (17)Muzeum Rękodzieła Delhi (14)Cafe Lota Delhi (16)

You may also like