Indyjska panna młoda cz.2

ind wesele 2010
Biżuterii, którą dźwiga na sobie Induska podczas zaślubin, nie sposób opisać w jednym poście! Zacznę więc od głowy, na której ilość dekoracji przyprawia o – nomen omen – zawrót tejże.

MAANG TIKKA

Wisiorek na łańcuszku zakończonym haczykiem. Jest biżuteryjną wersją bindi. Umiejscowienie tikki nie jest przypadkowe. Według tradycji hinduskiej na środku czoła, nieco powyżej brwi znajduje się jedna z ćakr, czyli miejsce, gdzie krzyżuje się i gromadzi energia. Jest to adźńa, inaczej zwana „trzecie oko„, „wewnętrzne oko”. Symbolizuje poznanie intuicyjne, percepcję pozazmysłową.
Wiązana jest ze zdolnościami parapsychologicznymi, ale także z kontrolowaniem zmysłów i jednością żeńskiej i męskiej energii. Podejrzewam jednak, że większość kobiet nosi ją głównie ze względu na niezwykle efektowny wygląd. Słyszałam również opinię, że noszenie maang tikki poprawia ukrwienie i stąd zapobiega bólom głowy. To musiała chyba wymyśleć kobieta, która BARDZO chciała znaleźć pretekst do kupna nowej tikki!

DŹUMAR / JHUMAR / JHOOMAR

Jeszcze jeden wisiorek na głowie – często nawet większy od maang tikki, zawieszony z boku głowy, może wręcz opadać na policzek.
Można nosić jednocześnie maang tikkę i dźumar. Od przybytku w Indiach głowa NIE boli.

MATHA PATTI

Maang tikka, od której odchodzą sznureczki pereł czy łańcuszki okalające głowę. Mogą być bardzo zdobne, szczelnie okrywające czoło.

Występuje również matha patti jednostronna.

Tutaj więcej przykładów:
Follow Maang tikka / Jhumar / Matha Patti by Asiaya on Pinterest

NATH

Tradycja przekłuwania nosa w Indiach jest bardzo długa. Nazwa „nath” pochodzi od sanskryckiego słowa oznaczającego „pana”, „władcę”. Dlatego kolczyki w nosach mogły nosić jedynie mężatki. Na szczęście to znaczenie dawno się już zatraciło, a Induski wszelkiego stanu bardzo cenią sobie ich walory estetyczne. Mnie osobiście zachwyca np. zakolczykowana Sonam Kapoor.
Follow Nath by Asiaya on Pinterest

KOLCZYKI

Pomimo bogatych dekoracji we włosach i na szyi, naprawdę nie ma powodu sobie odmawiać zdobienia uszu!

Bardzo popularne – i uchodzące za klasyczne –  są tu kolczyki w kształcie dzwonków – DŹUMKI (jhumkas)

Niektóre kolczyki pokrywają niemal całe ucho, inne są podczepiane łańcuszkiem do włosów:

Bengalskie panny młode – jak już pisałam poprzednio – noszą TIARY…

… a te z Maharashtry – sznury pereł nad czołem zwane MUNDAVALYA. Taką samą ozdobę nosi zresztą pan młody.

Panna młoda z południowych Indii w zasadzie nie nosi welonu, ale włosy związane w długi warkocz zdobi specjalna ozdoba zwana DŹADANAGAM (Jadanagam) albo po prosy DŹADA (JADA) oraz mnóstwo, mnóstwo kwiatów!

Głowę mamy zatem z… głowy, następnie kolej na ręce!

You may also like