Indyjska panna młoda cz.4

Indyjska panna moda 4

fot.:Induska bawiąca się na weselu kuzyna w Delhi

Indyjska panna młoda nie może zapomnieć o odpowiedniej dekoracji stóp. Odgrywają one ważną rolę podczas zaślubin. To właśnie na jej palce stóp, a nie dłoni, pan młody zakłada  ślubne obrączki / pierścienie. Uwaga jest na nie skupiona również podczas powitania w domu pana młodego – odtąd jej domu. Tuż za progiem czeka na nią mały garnczek ryżu, który panna młoda powinna prawą stopą przewrócić tak, aby ryż się rozsypał. Symbolizuje to pomyślność i dostatek, jakie wniesie do domu młoda żona.

HENNA / MEHENDI

Stopy, tak samo jak ręce, zdobione są ornamentami malowanymi henną, powinny być utrzymane w podobnym stylu, jak dekoracje rąk.

PAYAL / PAAZEB (urdu)

W hindi: payal/ghungru , po tamilsku: kolusu, w telugu: pattelu, po bengalsku: nupur, w marathi: painjan. Są to bransoletki zakładane wokół kostek, do których umocowane są malutkie dzwoneczki. Jest to tradycyjny prezent dla nowo narodzonej dziewczynki. Poza funkcją dekoracyjną ma w tym przypadku również praktyczną stronę: gdy dziecko zacznie chodzić, słychać je wokół, co pozwala je mieć „na oku”, a raczej „na uchu”. Wierzy się też, że dźwięk dzwonków odgania złą energię.

Za pomocą ich dźwięków indyjska panna młoda daje o sobie znać, gdy zbliża się do domu pana młodego.

BICHUA /BICHHIYA

Pierścionki na palce u stóp – kupuje się je w parach, zakłada na drugi palec stopy, licząc od środka. Jest to symbol zamężnych kobiet i tylko one powinny je nosić. Zarówno BICHIHYA jak i bransoletki PAYAL tradycyjnie wykonane są ze srebra – złoto uważa się za zbyt szlachetny kruszec (metal bogów), aby nosić je na niższych, „mniej godnych” partiach ciała – może to stanowić zły omen. Ostatnio jednak bardzo popularne są pozłacane bransoletki i pierścionki na stopy. Niektórzy wierzą, że noszenie tych pierścionków wpływa korzystnie na kobiece narządy, reguluje cykl menstruacyjny, co w rezultacie sprzyja płodności i macierzyństwu.

BUTY

Mogą to być tradycyjne płaskie sandały lub klapki…

…lub zupełnie współczesne pantofle / sandałki na obcasie wysokim do nieba. Jedno jest pewne: mają być błyszcące i efektowne!

Po więcej inspiracji zapraszam do mojej galerii na Pintereście:

Follow Asiaya Indian bride / feet on Pinterest

You may also like