Madryt – książki i wino. Tipos Infames

Madrid. Tipos Infames (3)Madrycka Malasaña jest chyba najbardziej rozrywkową dzielnicą hiszpańskiej stolicy. Wieczorem i w nocy przewalają się tu istne korowody kolorowych tłumów, trudno wcisnąć nawet szpilkę, a ostatnich balangowiczów widziałam przemierzając rano jej ulice w poszukiwaniu miejsca na śniadanie. Wcale nie tak wcześnie.

Najbardziej ją jednak lubię wczesnym popołudniem, gdy wszystkie lokale są już otwarte, ale życie toczy się w nich leniwie, jakby oszczędzano siły przed gorączką następnej nocy. Zwykły spacer w słońcu (turyści) lub cieniu (miejscowi) dostarcza wielu wrażeń – można zaglądać przez okna do butików, salonów fryzjerskich i kawiarni, można podziwiać (lub nie) styl mieszkańców, a nawet ich pupilów.

Skłamałabym jednak twierdząc, że to włóczenie się bez celu. Owszem, cel jest jeden: trzeba znaleźć miejsce, w którym miałoby się ochotę ZATRZYMAĆ. ¿Vamos a pararnos aquí? (Zatrzymamy się tutaj?)

Do Nikczemnych Typów (Tipos Infames) bardzo łatwo trafić. Wystarczy iść wzdłuż Fuencarral, popularnej ulicy handlowej, a potem skręcić w boczną uliczkę San Joaquín. Cóż takiego nikczemnego się tam dzieje? Ano PIJĄ!! PIJĄ i CZYTAJĄ! Trzech nikczemnych księgarzy, a zarazem miłośników wina, stworzyło niezależne miejsce, w którym dobrą literaturę (beletrystyka, eseje, książki ilustrowane) podlewa się szlachetnym trunkiem. I odwrotnie. Parowanie wina z odpowiednimi potrawami to sztuka z długą tradycją, czas na „pożenienie” go ze słowem pisanym.  Na poniższym krótkim filmie jeden z właścicieli poleca np. czerwone wino „Numero 9” do książki boliwijskiego autora Maximiliano Barrientos „Fotos tuyas cuando empiezas a envejecer”.

W sierpniowe upalne popołudnie, gdy tu wpadliśmy na rekonesans, wybraliśmy jednak orzeźwiające i aromatyczne białe wino – pierwsze lepsze, prawdę powiedziawszy. Gdy tu bowiem weszłam, od razu poczułam, że mogę zdać się na opinię gospodarzy. Nie zawiodłam się, było pysznie!

Poniższy film jest po hiszpańsku, ale tym, którzy go nie znają, polecam również – można rzucić okiem na wnętrza:

Madrid. Tipos Infames (5)

Madrid. Tipos Infames (2)

Madrid. Tipos Infames (6)

Madrid. Tipos Infames (4)

TIPOS INFAMES Libros y Vinos

San Joaquín 3,

28004, Madrid

Poniedziałek – sobota

11.00 – 15.00 i 17.00 – 22:30

You may also like