Madryt. Księgarnia/kawiarnia La Central

Madrid 2013 132

Od pierwszej wizyty w tym mieście poczułam się jak w domu. Jak u siebie. Madryt pachnie starymi murami i gdy złapię ten zapach w nozdrza, ogarnia mnie błoga świadomość bycia we właściwym miejscu. Wielokrotnie byłam pytana, czy chciałabym zamieszkać w Hiszpanii. I chciałabym, i boję się. Taki związek na odległość bardzo mi odpowiada: jest tęsknota, jest pasja i jest duża radość z każdego dnia spędzonego razem. Czy nie przysłoniłyby mi jej zwykłe utrapienia codziennego dnia?

Wtedy, za pierwszym razem, z oszołomienia zostawiłam w taksówce reklamówkę z zakupami z wolnocłowego sklepu. Nawet nie zdążyłam się zorientować, kiedy zadzwonił telefon w hotelowym pokoju. Dzwonił taksówkarz. Że podrzuci, jak tylko będzie w pobliżu. Nie chciał w zamian nawet Żubrówki, jednej z tych „odzyskanych”.

Chociaż to był sierpień, tradycyjny wakacyjny miesiąc w Hiszpanii, centrum tętniło życiem za dnia i – zwłaszcza – nocą. Teraz już wiem, że nie w każdej dzielnicy tak jest, bo np. ostatnio w sierpniu zatrzymaliśmy się w Salamance, najdroższej rezydencjalnej dzielnicy w centrum Madrytu, co okazało się być błędem. Powinnam była nabrać podejrzeń, gdy świetne hotele w okolicy oferowały 60-70% zniżki. Niestety większość restauracji i barów była zamknięta z powodu urlopów („¡¡CERRADO POR VACACIONES!!”) i nasz plan eksplorowania okolicznej sceny gastronomicznej wziął w łeb. Salamanka jest właściwym adresem dla smakoszy, ale niestety NIE w sierpniu!! Na szczęście można się stamtąd łatwo i szybko dostać do centrum metrem.

Przyznam, że po kilkunastu latach dosyć regularnych wizyt, nadal nie odwiedziłam wszystkich tych miejsc, które turyści zaliczają w jeden weekend. Zwyczajnie mi się nie chciało podziwiać królewskich pałaców, gdy wokół tyle ciekawszych rzeczy się dzieje. Madryckie muzea uwielbiam, ale co z tego, jeśli już po odwiedzeniu trzech cieszących się największą i jak najbardziej zasłużoną sławą – tych z Trójkąta Sztuki – na pozostałe, mniej znane, choć interesujące, zwyczajnie nie starcza czasu, siły i mocy poznawczych! Do tego zazwyczaj nadrabiamy zaległości kinowo- zakupowe i to już przepis na kilka dni (i nocy) pełnych wrażeń.

Czasami znajomi pytają mnie, co w tym Madrycie warto zobaczyć, dokąd pójść. Siadam i skrobię maila, potem drugiego. Ale przecież od czego mam blog! Opiszę kilka moich ulubionych zakamarków tutaj, może komuś jeszcze się przyda. Nie każde dla każdego. Kryterium jest tylko jedno: ja i moje widzimisię. Ale może nam po drodze?

……………………………

Paradoksalnie na pierwszy rzut idzie miejsce, które wskoczyło na moją madrycką listę najpóźniej, bo ostatniego lata. Jestem jednak pewna, że będę tam wracać. Rok temu otworzyło swoje podwoje w samym centrum Madrytu, przy placu Callao, rzut beretem od Puerta del Sol i o kilka kroków od głównej arterii Gran Vía. La Central de Callao, oddział sieciowej księgarni, a zarazem kawiarnia i miejsce imprez kulturalnych, mieści się na kilku piętrach dziewiętnastowiecznej kamienicy i jest przykładem jednej z lepszych adaptacji łączących nowoczesność z szacunkiem dla tradycyjnej konstrukcji. W środku budynku znajduje się patio, na które wychodzą z każdego piętra wewnętrzne okna  i dzięki któremu całość jest lekka i świetlista. Daje możliwość jednoczesnego podglądania różnych części księgarni, a nawet zaglądania przez ramię do książek czytanych w kawiarni na dole (ale to tylko dla tych o sokolim wzroku!).

Na 1.200 m2 można przebierać wśród ponad 70 tys. woluminów i właśnie tutaj, a nie w pobliskim FNACu, ani nawet w dwóch oddziałach Casa del Libro udało nam się znaleźć tą książkę w hiszpańskim wydaniu. Dla tych, którzy nie mówią po hiszpańsku, księgarnia ma w ofercie również oryginalne wydania, czasami nawet eksponowane obok tłumaczenia. Można kupić również prezenty „okołoksiążkowe”: koszulki i torby z nadrukami cytatów oraz tym podobny „merczandajzing”. Jeśli do tego dodać przyjemną, spokojną kawiarnię, w której wiele osób jest pochłonietych w lekturze oraz czas otwarcia rozciągnięty do granic niemożliwości (7 dni w tygodniu, księgarnia przeważnie od 9.30 do 22.00, kawiarnia od czwartku do soboty nawet dłużej, bo do 24.00, szczegóły tutaj), to jasne jest, że można się tam „zgubić’ na wiele godzin.

Rzecz jasna – gdyby się miało czas. A się go – przeważnie – za dużo nie ma. Więc zapraszam na wirtualny spacer, a potem – kiedyś – w dalszą drogę po madryckich brukach.

LA CENTRAL DE CALLAO

Calle Postigo de San Martín 8,

28013 Madrid, España

la central 1

la central 2

La central 6

Madrid 2013 086

Madrid 2013 068

La central 7

Madrid 2013 081

Madrid 2013 076

Madrid 2013 079

Madrid 2013 067

Madrid 2013 071

Madrid 2013 073

Madrid 2013 075

La central 10

Madrid 2013 087Madrid 2013 085

la central 3

Madrid 2013 092

la central 11

la central 4

La central 5

Madrid 2013 102

Madrid 2013 103

Madrid 2013 127

La central 8

la central 9

Madrid 2013 121

Madrid 2013 115

Madrid 2013 119

Madrid 2013 084

You may also like