New Delhi. Pind Balluchi

Pind Balluchi 1Postanowiłam zrobić coś dobrego dla ludzkości, a dokładniej tej jej części, która w najbliższej przyszłości ma zamiar wpaść do Delhi. Ponoć Indie odwiedza rocznie 20 tys. osób z Polski i podejrzewam, że większość z nich spędza w stolicy co najmniej jeden dzień. Czasami zresztą dostaję mailowe pytania o polecenie czy doradzenie, co w Delhi zobaczyć, dokąd pójść, gdzie zjeść, gdzie zrobić zakupy, a co sobie odpuścić. Będzie zatem konkretnie i praktycznie. Dzisiaj – o jedzeniu.

Jeśli chodzi o restauracje w Delhi, rzadko natykam się na coś ciekawego przypadkiem. Zazwyczaj kieruję się poleceniami znajomych, ale ostatnio coraz chętniej zaglądam na stronę zomato.com, gdzie użytkownicy oceniają gastronomiczne przybytki. Chociaż mój gust i smak zasadniczo odbiegają od tutejszego trendu, nauczyłam się już „wyczytywać” z tych recenzji to, co dla mnie istotne i co – zakładam – może mi się spodobać. Można również obejrzeć zdjęcia lokalu i potraw, a nawet menu (z tym, że tu nie ma 100% gwarancji ich aktualności).

Restauracje w Delhi mieszczą się zazwyczaj albo w hotelach/mallach, albo skupione są wokół dzielnicowych rynków. Dużym restauracyjnym i kawiarnianym zagłębiem (sklepowym zresztą też) jest centralnie położony Connaught Place. Z tego też względu postanowiłam przemóc swoją niechęć do tego miejsca (o czym pisałam tutaj) i nie zważając na zaczepki natrętów, poznać jak najwięcej ciekawych miejsc na SiPi. A znajduje się tam kilka wręcz kultowych, z tradycjami lokali!

Pierwsza wyprawa udała się znakomicie, dorzuciłam kilka ciekawych pozycji do listy, będę się z nimi tu dzielić.

Na późny obiad wpadłyśmy z M. do Pind Balluchi. Jest to delhijska (+ kilka lokali poza Delhi) sieć restauracji w rustykalnym stylu (pind znaczy wioska) specjalizujących się w kuchni pendżabskiej, czyli z Indii północnych. Słyszałam, że poszczególne lokale dosyć odbiegają od siebie jakością, ja poznałam jedynie ten przy Connaught Place i o tym tutaj piszę.

Trudno przegapić wejście do niego na rogu Sansad Marg (to hindi wersja, po ang: Parliament Street), gdyż strzeże go wąsaty portier w turbanie. Często widzę tam też kolejki oczekujących na wolny stolik, co zawsze przecież bardzo dobrze świadczy. Nam udało się tego uniknąć, być może ze względu na popołudniową porę. Wpadłyśmy wprost z gorącej, słonecznej ulicy do ciemnego, przyjemnie chłodnego wnętrza. No właśnie… Stylizacja na pendżabską dhabę (zajazd) w wydaniu Pind Balluchi jest – powiem to bez ogródek – koszmarna, a szczytem tej koszmarności – stojące pośrodku, wysokie na dwa piętra sztuczne drzewo z… plastikową małpą. Przy wejściu sztuczne młyńskie koło przelewa strumyk wody (przynajmniej ta – prawdziwa), a całości dopełniają figurki wieśniaków. Dla mnie wielkie NIE!, ale to się tutaj wielu osobom podoba, czemu zresztą dają wyraz w recenzjach na Zomato. Przy tym są w wystroju również fajniejsze, szlachetniejsze elementy, np. okna czy malowane w tradycyjne wzory ściany. Wystarczyłoby tylko wyrzucić kilka artefaktów oraz dać nieco więcej przestrzeni i światła.

Restauracje w Delhi, Pind Balluchi 2

Pind Balluchi 3

Pind Balluchi 4

Restauracje w Delhi. Pind Balluchi 5Pind Balluchi 6Na szczęście nie byłyśmy AŻ TAK głodne, bo z realizacją zamówienia było nieco zamieszania. Najpierw przyniesiono nam zupełnie inne dania (wykorzystałam i strzeliłam fotę), następnie kelner kazał nam złożyć zamówienie ponownie. Co się stało z poprzednim – nie wiadomo. Czekałyśmy cierpliwie, a w międzyczasie M. poprosiła o szklanki do wody, gdyż nie jest przekonana do picia z metalowych kubków. Przyniesiono nam dwie – ociekające ciepłą wodą. M. już nieśmiało zabierała się do protestowania, kiedy podszedł inny kelner, zabrał je bez słowa ze stołu, rzucił mordercze spojrzenie temu poprzedniemu i przyniósł suche i czyste naczynia.  Dalej obyło się bez wpadek.

Restauracje w Delhi. Pind Balluchi 7Dla wygłodniałych podróżników zaletą mogą być ogromne porcje serwowanego tutaj jedzenia. My zamówiłyśmy jedną przystawkę, jedno danie główne i dodatki na nas dwie. Nie mogłyśmy zjeść wszystkiego do końca, a i tak wstałyśmy od stołu objedzone po uszy. W menu znajduje się też wiele klasyków północnoindyjskiej kuchni, więc to dobre miejsce na zapoznanie się z jej sztandarowymi daniami, włącznie z potrawami z pieca tandoori.

Ceny też są bardzo przyjazne, aczkolwiek niewątpliwie wyższe niż w ulicznych garkuchniach. Można je sprawdzić w menu na stronie restauracji, pamiętając jednak, że w Indiach ceny podawane w karcie są kwotami netto, do rachunku doliczane są podatki i często również napiwek. Zwłaszcza w przypadku alkoholu końcowa cena może być nawet 50% wyższa!

Zaczęłyśmy od dahi ke kebab, czyli jogurtowego wegetariańskiego „kebaba”. Nigdy wcześniej nie jadłam tej potrawy, ale zachwyciła mnie: na zewnątrz chrupiąca, w środku wypełniona kwaskowatym jogurtem i drobno posiekanymi warzywami. Spróbujcie koniecznie! Zdjęcia niestety nie są pierwszej jakości, ale przy tym oświetleniu, a raczej jego braku, trudno z nich było coś więcej uzyskać.

Pind Balluchi 8Na główne zamówiłyśmy chicken biryani, czyli ryż z kurczakiem doprawiany miętą. Poprosiłyśmy less spicy i muszę przyznać, że był to dokładnie taki stopień pikantności, któy odczuwam jako przyjemny. Mimo to zamówiłyśmy do niego mix vegetable raitę, czyli zimny jogurtowy sos z drobno posiekanymi warzywami i przyprawami i to był strzał w dziesiątkę. Mogłabym ją wyjeść łyżką – była bardzo odświeżająca, idealna do biryani.

Restauracje w Delhi. Pind Balluchi 9Wzięłyśmy też specjalność domu, czyli palak roti (roti ze szpinakiem) i chociaż smak chlebka bardzo mi odpowiadał (oregano!), to był on niemiłosiernie tłusty! Raczej nie powtórzę.

Pind Balluchi 10

Restauracje w Delhi. Pind Balluchi 11

Pind Balluchi 12Generalnie, jeśli przymknąć jedno oko na wystrój, a drugie – na niektórych kelnerów, można powiedzieć, że wrażenia bardzo pozytywne. Weźcie pod uwagę, gdy będziecie w pobliżu!

O! Tak było ciemno! Ale okno w tle ładne.

Pind Balluchi 13

Pind Balluchi Restaurant CONNAUGHT PLACE
13 Regal Building, Nr Regal Cinema,
Connaught Place N.D -110001
Ph: 011-43720507/505/9
Mob. 9650494994 / 95

www.pindballuchi.com

Jeśli macie swoje ulubione miejsca w Delhi, chętnie przyjmę wszelkie sugestie i w miarę możliwości – wypróbuję!

You may also like