Święto Lohri, czyli indyjski Nowy Rok

123 826Już połowa stycznia, a ja wciąż jestem na bakier z wdrażaniem noworocznych postanowień. Na szczęście miejscowa tradycja przychodzi mi w sukurs! Indyjski Nowy Rok, czyli święta związane z przesileniem zimowym, obchodzone są tu 13/14 stycznia! Na północy w Pendżabie świętuje się Lohri, na południu w Tamil Nadu – Pongal, na wschodzie w Assamie – Bhogali Bihu, w wielu innych stanach – Makar Sankranti, a to jeszcze nie wszystkie wersje święta, które generalnie ma symbolizować koniec starego oraz odrodzenie w nowym. Odtąd dni stają się coraz dłuższe, idzie wiosna! Chociaż -nawiasem mówiąc – różnica między najkrótszym i najdłuższym dniem w Delhi jest niewielka (tylko 3:40 h w porównaniu do 9h w Warszawie!), to każda dodatkowa minuta cieszy.

W mojej dzielnicy mieszka wielu Pendżabczyków, w tym przesiedleńców z jego pakistańskiej części. Stąd najwięcej można zaobserwować tradycji właśnie z tego regionu. 13 stycznia na lokalnym rynku wyrosły stoiska sprzedające prażoną kukurydzę oraz słodycze chikki, czyli batony z orzechów i cukru trzcinowego, które bardzo przypominają mi hiszpański bożonarodzeniowy turrón. Wieczorem zapłonęły ogniska i rozległy się dźwięki bębenków. Całe rodziny zebrały sie wokół ognia, wrzucając do niego symboliczną ofiarę ze słodyczy i bakalii, składając sobie życzenia pomyślności. Przed niektórymi domami urządzono prawdziwe uliczne przyjęcia z muzyką i tańcami! Poniżej kilka kadrów z mojej ulicy:

Następnego dnia właściciel mieszkania, a zarazem sąsiad, pojawił się z życzeniami noworocznymi i słodkimi podarkami. Był ryż na słodko z bakaliami i kardamonem, popcorn z fistaszkami i małymi sezamkami (til rewari) oraz słodkie kulki z sezamem i aromatycznymi przyprawami. Szczególnie ważną rolę pełni sezam, należy koniecznie go spożyć w tym dniu! Akurat jestem jego fanką (chociaż nie na słodko), więc nie miałam z tym żadnego problemu.

Tak więc po dwóch tygodniach mogę znowu powitać Nowy Rok!! Dobrze, że nie obchodzimy również chińskiego, w tym roku przypadającego na 31 stycznia.

123 869

123 862

123 865

You may also like