Zakupy w Delhi. Shahpur Jat

Shahpur Jat 1 (24)Modni Delhijczycy nie robią zakupów na Pahargandżu. Rzadko kiedy tam nawet bywają. Podczas, gdy przybysze z Zachodu pierwszego dnia po wylądowaniu dokonują tam kompletnego, a przy tym taniego, przeistoczenia się w okaz indicus turisticus (spodnie sułtanki, mehendi, dużo, dużo  blaszanych świecidełek, niektórzy nawet zrzucają buty), Delhijczycy z klasy średniej oblegają centra handlowe w południowym Delhi polując na wyprzedaże dżinsów. Jednak styl tradycyjny trzyma się mocno i zwłaszcza na tzw. okazje większość preferuje look na orientalny dwór: bogato drapowane błyszczące tkaniny zdobione kilogramami dekoracji. Im bardziej efektowne, tym lepiej, strój ma błyszczeć, wręcz oślepiać. A taki styl kosztuje, czasami bardzo słono. Tylko niewprawny turysta nie zauważy różnicy między tanimi i błyszczącymi sari radżastańskich wieśniaczek, a suknią z prawdziwego jedwabiu ręcznie haftowaną w misterne i niepowtarzalne wzory, która spokojnie może kosztować kilka tysięcy złotych. Na zakup takich cudów (lub tylko ich oglądanie), najlepiej udać się do Shahpur Jat, kiedyś osady w pobliżu Siri Fortu, dzisiaj jednej z modnych dzielnic południowego Delhi. O jej przeszłości przypominają zabytkowe mury.

Jej obecną popularność zawdzięcza ponoć coraz wyższym cenom wynajmu lokali w niesłychanie popularnym Hauz Khas Village, który leży nieopodal. Widzę jednak, że obie „wioski” mają nieco różny profil. O ile W HKV królują restauracje i kluby, a sklepów coraz mniej, o tyle w SJ jest odwrotnie: przeważają butiki i galerie. Jest co prawda kilka przyjemnych kawiarni, ale często połączonych ze sklepem czy galerią.

Shahpur Jat 1 (26)Rok temu, aby dojść do „wioski dizajnerów i butików”, trzeba było mijać poniższe hałdy gruzu i śmieci. Obecnie teren jest oczyszczony i buduje się nowy mur.

Shahpur Jat 1 (35)

Shahpur Jat 1 (25)Za płotem biegają dzikie świnie. Rok temu zauważyłam tam całe stado małych prosiątek,…

Shahpur Jat 1 (23)

Shahpur Jat 1 (14)

Shahpur Jat 1 (15)… w tym roku z daleka oglądałam te już podrośnięte. Może to te same?

Shahpur Jat 1 (13)

Ale wracajmy do hajlajfowych tematów! Poniżej kilka kadrów z Shahpur Jat.

Shahpur Jat 1 (33)

Shahpur Jat 1

Shahpur Jat 1 (38)

Shahpur Jat 1 (4)

Shahpur Jat 1 (6)

Shahpur Jat 1 (5)

Shahpur Jat 1 (10)Wiele produktów jest wykonywanych na miejscu, często przez niedomknięte drzwi lub okno można podejrzeć rzemieślników przy pracy. Na życzenie stroje mogą być dopasowywane na miejscu lub przerabiane według życzenia klienta. Jest tu również bardzo malownicza ulica farbiarzy tkanin, którzy zasługują jednak na oddzielny wpis.

Shahpur Jat 1 (8)

Shahpur Jat 1 (27)

Shahpur Jat 1 (19)Niektóre butiki oferują bardziej nowoczesne, ale nie mniej intrygujące produkty.

Shahpur Jat 1 (7)Poniżej widać materiał na obcisłą bluzeczkę do sari, ręcznie haftowany na jedwabiu według wykroju. Ta czarna lamówka u góry wyznacza linię dekoltu.

Shahpur Jat 1 (28)

Shahpur Jat 1 (20)Shahpur Jat 1 (11)

Shahpur Jat 1 (17)Sztućce ozdabiane kolorowym szkłem:

Shahpur Jat 1 (16)

Shahpur Jat 1 (34)

Shahpur Jat 1 (37)

Shahpur Jat 1 (9)Jak widać, nawet niezamożne mieszkanki/pracownice Shahpur Jat nie pozostają w tyle za trendami. Zestawienie kolorystyczne żywcem wyjęte z jednej z wystaw:

Shahpur Jat 1 (36)

Shahpur Jat 1 (32)

Zakupy w Delhi. Shahpur Jat 1 (12)Ceny różnią się od tych pahargandżowych diametralnie. Za taki blezerek trzeba zapłacić ok. 100 EUR (cena sprzed roku, obecny kurs rupii jest o wiele niższy)

Zakupy w Delhi. Shahpur Jat 1 (18)

Shahpur Jat 1 (22)

Shahpur Jat 1 (3)

Shahpur Jat 1 (2)

Shahpur Jat 1 (21)W galerii ARTE można napić się kawy z takiej oto zastawy. Jeśli przypadnie do gustu, można ją tu nabyć. Niestety motyw, który mi się najbardziej spodobał, ten z telefonującą Induską, jest obecnie niedostępny.

Shahpur Jat 1 (29)

Shahpur Jat 1 (30)

Shahpur Jat 1 (31)

You may also like