Zwykły człowiek i wielka polityka

W tym tygodniu odbyły się wybory do lokalnego, delhijskiego parlamentu ( w kilku innych stanach również, ale ograniczę się do najbliższego i chyba najbardziej znaczącego podwórka). Dzisiaj okazało się, że rządząca do tej pory ( trzy kadencje, od 1998 roku!!) partia Indyjski Kongres Narodowy poniosła sromotną porażkę i zajęła dopiero trzecie miejsce z dużą różnicą do wygranych. Nie pierwszy to raz i trochę im się przyda zejście na ziemię, zwłaszcza, że za kilka miesięcy wybory do Parlamentu Indyjskiego. Najwięcej miejsc zdobyła opozycyjna Indyjska Partia Ludowa BJP (w wielkim skrócie: prawicowa, nacjonalistyczna i konserwatywna). Jednak największą niespodzianką (ale chyba tylko dla „zasiedziałych”polityków, którzy stracili kontakt z rzeczywistością) stał się ogromny sukces nowej, bo działającej zaledwie od roku Partii Zwykłego Człowieka ( AAP – Aam Aadmi Party), która zajęła drugie miejsce. Partia ta wyrosła na bazie ruchów antykorupcyjnych, a jej nazwa może wróżyć albo populistyczne zapędy, albo polityczną emancypację Indusów zmęczonych życiem w afunkcjonalnym państwie, gdzie urzędnicy dawno zapomnieli o służebnej roli swojej pracy. Jak zwykle okaże się w praniu. A raczej w zamiataniu, bo symbolem partii jest miotła.

Wybory Delhi 2013

My, korzystając z pięknej pogody, wybraliśmy się do Muzeum Jawaharlala Nehru, pierwszego premiera niepodległych Indii i długoletniego lidera Kongresu. Od niego wzięła początek najsłynniesza polityczna „dynastia” Indii: Nehru – Gandhi, którą czasami porównuje się do klanu Kennedych.

Nehru memorial 1

Nehru memorial 2

Nehru Memorial Museum & Library mieści się w wielkim pałacu Teen Murti Bhavan wybudowanym przez Brytyjczyków ponad 80 lat temu. Był siedzibą Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych, a po odzyskaniu niepodległości stał się rezydencją pierwszego premiera. Po jego śmierci w 1964 roku utworzono tu muzeum poświęcone jemu i ogólnie historii Indii.

Pałac rzeczywiście imponujący, a ogród jeszcze bardziej. Oprócz nas nie było tłumu turystów, ale owszem, mnóstwo uczennic w mundurkach. Zajmowały się głównie robieniem sobie zdjęć telefonami i gdy nas ujrzały, od razu przybiegły z prośbą o wspólne pozowanie. Zrobiłam sobie z nimi kilka zdjęć, ale cały czas dochodziły nowe i nowe i nowe, a niektóre zdjęcia trzeba było powtarzać, bo nie spełniały surowych wymogów młodocianych modelek. W końcu Sir zainterweniował i wyciągnął mnie stamtąd za rękę.

Nehru memorial 3

Nehru memorial 4

Nehru memorial 5

Nehru memorial 6

Muzeum, jak to w Indiach, nie powala wyszukanymi konceptami. Ekspozycja dotycząca historii Indii składa się wyłącznie z archiwalnych zdjęć i kopii dokumentów. Raczej trzeba mieć jako takie pojęcie o wydarzeniach, z samej ekspozycji trudno się dowiedzieć podstaw. Czasami zdjęciom brakuje jakichkolwiek podpisów.Nehru memorial 7

Nehru memorial 8

Wiele zdjęć widziałam wcześniej w książkach czy internecie, ale np. na to zdjęcie poniżej po lewej nigdy wcześniej się nie natknęłam: przedstawia Nehru jako młodego adwokata w tradycyjnej peruce! Zdjęcie po prawej to figura już starszego Nehru – w charakterystycznym dla niego stroju – przemawiającego w indyjskim Parlamencie. Rekonstrukcja zgromadzenia przypomina nieco ciemną kaplicę z kilkoma szeregami ławek, na których siedzą podobnie wykonane figury parlamentarzystów.
Nehru memorial 9

Nehru memorial 10

Ten pan po prawej mi kogoś przypomina ;):Nehru memorial 11

Nehru memorial 12

Jednak największą atrakcją dla mnie były wnętrza autentycznych gabinetów i sypialni polityka (oraz sypialnia Indiry Gandhi, jego córki). Można było do nich zajrzeć tylko przez szybę, ale i tak robią wrażenie.Nehru memorial 13

Nehru memorial 14

Nehru memorial 15

Nehru memorial 16

Nehru memorial 17

Nehru memorial 18

Najbardziej podobał nam się gabinet Nehru – bardzo wygodny, z rozłożystym biurkiem, kącikiem wypoczynkowym, półkami na książki i lampami zapewniającymi przyjemny nastrój. Nie pogardziłabym ;)Nehru memorial 19

Nehru memorial 20

Nehru memorial 21

Nehru memorial 22

Nehru memorial 23

W korytarzu wzdłuż ścian ustawione są niskie oszklone regały z książkami. Można dokładnie przyjrzeć się tytułom. Wiele z nich jest jednak w fatalnym stanie. Delhijski klimat nie sprzyja książkom niestety. Tuż za gabinetem znajduje się sypialnia Nehru – urządzona raczej skromnie. Tutaj zmarł.Nehru memorial 24

Nehru memorial 25

Nehru memorial 26

Nehru memorial 27

Jestem fanką domów-muzeów, więc jak najbardziej polecam wizytę. Tylko pamiętajcie, że w delhijskich muzeach raczej nie należy liczyć na kawiarnię czy nawet automat z napojami, więc – zwłaszcza w lecie – polecam zaopatrzyć się w wodę!

You may also like